Jak zavádět příkrmy

Převzato z www.mamila.sk

Mnoho maminek má v otázce zavádění příkrmů “chaos“. Doporučení jsou skutečně nesmírně rozmanitá. Je pravda, že harmonogramy a přesné rozpisy jsou populární, podobně, jako jsou ještě stále populární (a nejednou i dodržovány) doporučení o tom, že miminko se má kojit v tříhodinových intervalech (příp. doporučení, že se nemá krmit dříve než za hodinu, například). Mnoho z těchto rad jsou bezdůvodně příliš opatrné a berou jeden metr na všechny – kombinují seznamy potencionálně alergizujících potravin a paušálně přepokládají, že dítě bude alergické na všechny (nemluvě o tom, že mezi potraviny, na které jsou lidé často alergičtí, patří například kravské mléko, které se dává bez rozmyslu novorozencům v podobě umělého mléka) Taktéž se tyto seznamy soustřeďují na vyjmenovávání „nevhodných“ potravin bez toho, aby objasňovaly, co by vlastně bylo projevem alergie a co v případě alergické reakce udělat.

Nejenže jsou opatření příliš svazující pro takovou potěšující událost, jakou jídlo může být, ale mnoho jich vychází z nesprávných předpokladů.  

Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení, protože existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují, že příkrmy jsou začátkem odstavování. Naopak, příkrmy se ke kojení, které zůstává zachováno ve stejném rozsahu, přidávají.

Dalším nesprávným předpokladem je, že kojení neprobíhá na požádání, ale že má tříhodinový režim v rámci kterého v 7:00 nakojíte a  10:00 zavedete ovocnou svačinku, čímž nahradíte kojení v 10:00. Časový harmonogram příkrmů se odvíjí od představy, že děti se kojí v konkrétních časových intervalech. Matky, které kojí na požádání, často říkají, že neumí předpokládat, kdy se miminko bude kojit a podle toho časovat příkrmy. Proto je často mate to, že děťátko nakrmí a ono potom chce ještě kojení. Anebo naopak, pokud je dítě již příliš hladové, není ochotno sníst příkrm a vytrvale se dožaduje kojení. V rámci myšlenky kojení na požádání je oboje normální, dítě se nadále kojí na požádání jestli již před příkrmem nebo po příkrmu. Ve skutečnosti na svačince, jejichž součástí je ovoce není nic magického. Stejně jako není nic magického na tom, že dítěti dáte večer právě kaši.

Mimochodem kaše (obzvláště ty drahé instantní, kupované) nejsou pro dítě žádnou nezbytností – a navíc často obsahují umělé mléko, které kojené dítě určitě nepotřebuje. Kaše se dá uvařit doma z různých obilnin (rýže, kukuřice, ovesné vločky, pohanka, proso atd.), případně můžete na večeři dát miminku cokoliv jiného, co byste běžně na večeři jedli.  

Je pochopitelné, že maminky se snaží najít ten nejlepší návod na to, jak krmit svoje miminko a proto se často do písmena drží nějakých návodů místo toho, aby sledovaly svoje děťátko a jeho reakce – podobně jako při kojení. Mnoho maminek nám píše o tom, jak moc se jejich miminko dívá například týden před ukončeným 6. měsícem na jablko, které ony jedí, ale rozmanité návody na přikrmování v nich vyvolaly takový strach, že ve snaze udělat to co nejlépe mu jablko nedají. Z běžného aktu jídla se stává strašák, kterým mohou svému miminku ublížit, pokud náhodou nedodrží nějaké pravidlo.

Maminky často jedí jindy než zbytek rodiny (například čekají, než děťátko konečně usne, aby se samy mohly v klidu najíst). Uspořádejte si časy jídla tak, aby vám vyhovovaly. Ale pokud je vaše miminko vzhůru v době, kdy jdete jíst, vezměte ho s sebou ke stolu a když má chuť na chleba, který vy jíte, využijte tuto příležitost a nabídněte mu ho. Anebo pokud bude chtít mrkev z vaší polévky, klidně mu ji dejte. Dodržujte takovou pravidelnost v jídle, která vyhovuje vaším zvykem v rodině.

Podobně jako u kojení na požádání udělejte následující:

  • Sledujte svoje miminko, jeho reakce, zájem, schopnosti, ne hodiny, kalendáře a seznamy přikázaných a zakázaných jídel
  • Umožněte miminku kojit se kdy chce, případně mu i kojení nabízejte
  • Dávejte miminku jídlo, o které jeví zájem
  • Režim stravování přizpůsobte chodu svojí rodiny tak, aby byl praktický a vyhovoval vám a miminku
  • Přestaňte mít z jídla strach
  • Dodržujte základní pravila bezpečnosti u malých miminek, nedávejte jim kluzké, kulaté jídlo (celé kuličky hroznů, arašídové oříšky) dřív, než máte jistotu, že je dokáže bezpečně sníst.
  • Konzistenci, typ jídla, jeho množství přizpůsobte zájmu děťátka a jeho chuti jíst
  • Dítě se ještě teprve učí jíst, dejte mu čas a využijte jeho nadšení pro objevování nových věcí a chutí v čase, kdy má o tom zájem
  • S příkrmem nemusíte čekat přesně do 6.měsíce. Doporučení WHO kojit výlučně do 6. měsíce je orientační, může to být o něco dříve nebo později.   

Mnoho ostatních záležitostí týkajících se příkrmů jsou spíše otázkou zdravého stravování a je nutno si je prostudovat osobně.

O tom, jakou vodu dávat kojenému děťátku pít a proč je speciální kojenecká voda nepotřebná si pročtěte tento článek.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte, co to přesně znamená, napište na dojcenie@mamila.sk