Mléko a mléčné výrobky ve stravě dítěte

Převzato z www.mamila.sk

Po 6. měsíci je zbytečné dávat umělé mléko a to i v případě, že jde o děti, které vůbec nejsou kojeny s podmínkou, že jí dostatek rozmanité stravy v dostatečném množství. Po 1.roce děti taktéž nepotřebují umělé mléko, potřebují rozmanitou stravu v dostatečném množství, která jim poskytne potřebné živiny přirozené formě, ne ve formě uměle dodávaných vitamínů a jiných uměle přidávaných látek v umělém mléku.

Kojené dítě, které má být nadále po 6. měsíci kojeno, i po skončení výlučného kojení získává „mléčné výrobky“ z mateřského mléka a z výživového hlediska nepotřebuje žádné další mléko nebo mléčné výrobky např.jogurty. Mateřské mléko je mnohem kvalitnější než jakýkoliv jogurt (jakkoliv reklamovaný) a to i z hlediska obsahu probiotik. Na druhé straně, pokud v rodině jíte jogurty a budou patřit do jídelníčku Vašeho dítěte v budoucnu, začněte mu ho dávat, kdy to budete považovat za správné, ale nemáte kam pospíchat. Co se týká typu jogurtu – toto je vaše spotřebitelská volba, neexistuje žádné doporučení, takováto doporučení jsou často ovlivňovány (vědomě či nevědomě) marketingem. Jestliže chcete dávat dítěti mléčné výrobky, protože je jako rodina konzumujete, dávejte mu ty, které v rodině jíte. Všechny ostatní pravidla ohledně mléčných výrobků se týkají otázek zdravé výživy a ty je možno najít na mnoha jiných místech. Při přípravě stravy (kaše, polévky, omáčky atd.) můžete používat kravské mléko, pokud to tak běžně děláte i pro ostatní členy rodiny.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte, co to přesně znamená, napište  na dojcenie@mamila.sk